Advertisement
The Price is Right: Can You Identify Which Walmart Item Costs More?

Blog | March 28th, 2018

The Price is Right: Can You Identify Which Walmart Item Costs More?

Which condiment costs the most?

Jif it is! At $5.78, this product (40 oz) is the most expensive in the bunch. Heinz Ketchup (32 oz) costs $3.38, Ranch (16 oz) costs $2.96 and Sweet Baby Ray's (18 oz) costs $1.88.

Which cheese is the most expensive?

Frigo Cheese Heads (24 ct) is the winner of this battle, costing $5.84! Kraft Singles American (24 ct) cost $3.67, Philadelphia Cream Cheese Spread (8 oz) costs $3.08 and Kraft Mexican Blend (8 oz) costs $2.58.

Which bag of chips will set you back the furthest?

Veggie Straws (16 oz) cost $4.98, wow! Doritos (9.75 oz) and Fritos (9.25 oz) tie at $2.98 per bag and Santitas (11oz) cost $2.00.

Which tasty treat costs the most?

Not too shocking, Haggen-Dazs (1 qt) is the most expensive item at $7.48. The Walmart Apple Pie and Breyers Ice Cream (48 oz) both cost $3.98 while the Walmart Chocolate Chip cookies are only $1.98!

Which bread product is the priciest?

San Luis Sourdough (24 oz) takes the cake at $3.98. Oroweat Bread (24 oz) costs $3.42, Wonder Bread (20 oz) and Sara Lee Bread (24 oz) both cost $2.48.

Which breakfast staple costs the most?

The priciest item is Quaker Old Fashioned Oatmeal (42 oz) at $3.98. Strawberry Pop-Tarts (16 ct) cost $3.68, Honey Nut Cheerios (21.6 oz) cost $3.64 and Aunt Jemima Syrup (24 oz) costs $2.82.

Which frozen meal is the most expensive?

Hungry-Man Boneless Fried Chicken costs $2.67! Marie Callender's Chicken Pot Pie costs $2.50, Stouffer's Macaroni and Cheese costs $2.25 and Lean Cuisine Lasagna costs $2.00.